Jo celular, jepuni fëmijëve një instrument muzikor për këto arsye, thotë shkenca

Jo celular, jepuni fëmijëve një instrument muzikor për këto arsye, thotë shkenca

Terapia muzikore ndihmon në rritjen e humorit dhe përshpejton shërimin. Ja disa arsye pse duhet t’i jepni një instrument muzikor fëmijës suaj. Përveç kësaj, mësimet e muzikës përshpejtojnë rimëkëmbejn e njerëzve që kanë pësuar një goditje. Ka gjithashtu dëshmi që...
read more
Del në ankand bluza e preferuar e Dianës me të cilën hutonte paparacët

Del në ankand bluza e preferuar e Dianës me të cilën hutonte paparacët

Ishte bluza që adhuronte ta mbante kur shkonte në palestër: në 1 korrik, princesha Diana do të kishte mbushur 58 vjec, ndaj dhe admiruesit e saj po përpiqen të risjellin ne vëmendjen e publikut, në një mënyrë apo një tjetër,...
read more
Pse shkrimtarët duhet t’i lexojnë kritikat negative?

Pse shkrimtarët duhet t’i lexojnë kritikat negative?

Pasi shkrimtarja Angie Thomas kërkoi që të mos shënjohet në kritikat negative të librave të saj, në mediat sociale vërshuan fyerjet, shkruan Alison Flood. Historia ende nuk e ka librin që adhurohet në mënyrë të përgjithshme, ose autorin që kën...
read more
“Kushdo që ruan aftësinë për ta parë të bukurën, nuk ka për t’u plakur kurrë”

“Kushdo që ruan aftësinë për ta parë të bukurën, nuk ka për t’u plakur kurrë”

Franc Kafka u lind në Pragë më 3 korrik 1883. Ai ishte nënshtetas austro-hungarez, me prejardhje hebraike. Rridhte nga një familje relativisht e kamur. Një penë e jashtëzakonshme dhe një personalitet, gjithashtu i jashtëzakonshëm. Njëri me një zem...
read more
Blerim Destani pjesë e kastit të filmit të ri bashkë me aktorët e famshëm të Hollywoodit

Blerim Destani pjesë e kastit të filmit të ri bashkë me aktorët e famshëm të Hollywoodit

Suksesi si duket është çelsi i vetëm i aktorit tetovar Blerim Destani. Sot ai ka publikuar në Instagram një listë të aktorëve të cilët janë pjesë e kastit të ri të filmit “The come back”, ku bën pjesë ai, bashkë...
read more
6 sjellje që i largojnë njerëzit nga ju

6 sjellje që i largojnë njerëzit nga ju

Njerëzit që ju duan ose ju njohin do ju pranojnë gjithmonë për atë që ju jeni. Mirëpo ka disa sjellje negative ose jo shumë produktive që i bëjnë njerëzit të largohen prej jush. Këto sjellje krijojnë marrëdhënie të tensionuara dhe...
read more
SESION EDUKATIV PËR FUQIZIMIN E TË DREJTAVE TË QYTETARËVE ME TË ARDHURA TË ULTA EDHE NË TETOVË

SESION EDUKATIV PËR FUQIZIMIN E TË DREJTAVE TË QYTETARËVE ME TË ARDHURA TË ULTA EDHE NË TETOVË

Nesër në Tetovë me fillim në ora 10:00 në sallën e madhe të Komunës së Tetovës do të mbahet sesioni edukativ për fuqizimin e të drejtave të qytetarëve me të ardhura të ulta, i cili realizohet në kuadër të projektit...
read more
Fatmir Shabani: “Prisni Grish 3-shin”

Fatmir Shabani: “Prisni Grish 3-shin”

Të jesh i ri dhe të hapësh ndonjë biznes ndonjëherë është edhe rrezik, sepse gjatë rrugës mund të dalin të papritura dhe gjithçka të dështojë. Por Fatmir Shabani, pronari i lokaleve nën emrin “Grish” si duket e ka gjetur formulën...
read more
Pse ndiheni sikur jeni të zënë gjatë gjithë kohës

Pse ndiheni sikur jeni të zënë gjatë gjithë kohës

Mospasja e orëve të mjaftueshme në ditë, ngjan si një problem me të cilin po përballet shumica prej nesh këto kohë, por ne fakt a jemi realisht aq të zënë apo thjesht ndjehemi të tillë? Hipotezat kryesore, sugjerojnë se shkak...
read more
Një letër për mamanë time që më fajësoi mua kur më përdhunuan

Një letër për mamanë time që më fajësoi mua kur më përdhunuan

Kishte kaluar mesnata kur më në fund gjeta guximin. “Ish i dashuri im, më përdhunoi.”- thashë me gjysmë zëri. Aty, mendova: tashmë u mor vesh. Por u zhgënjeva në fakt. Ndjenja e çlirimit që vjen kur flet me dikë, me...
read more