Maqedoni, filloi fushata për regjistrimin e popullsisë 2021 – “Këtu jetoj, vendos, ekzistoj”

Maqedoni, filloi fushata për regjistrimin e popullsisë 2021 – “Këtu jetoj, vendos, ekzistoj”

“Këtu jetoj, vendos, ekzistoj” është parulla me të cilën fillon fushata e regjistrimit në vend, e cila zbatohet nga Enti Shtetëror i Statistikave dhe do të mbulojë të gjitha komunitetet në vend. Fushata është krijuar dhe zbatuar nga Agjencia për...
read more
Gjermani: Zbutje graduale e masave kufizuese ndaj koronavirusit

Gjermani: Zbutje graduale e masave kufizuese ndaj koronavirusit

Pas takimit maratonë në Berlin mes federatës dhe landeve u vendos të nisë hapja graduale në sektorin e tregtisë me pakicë. Nga 8 marsi dyqanet hapen në zonat me incidencën nën 50 infeksione për 100.000 banorë në 7 ditë. Nëntë...
read more
Maqedoni e Veriut: Regjisitrohen 721 raste të reja

Maqedoni e Veriut: Regjisitrohen 721 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë bërë 3.323 testime ndërsa janë regjistruar 721 raste të reja ndërsa gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 1.753 pacientë.Nëntë persona nuk kanë arritur t’i mbijetojnë koronav...
read more
Sa kohë duhet të prisni që të vizitoni familjen pasi të keni marrë vaksinën anti-COVID?

Sa kohë duhet të prisni që të vizitoni familjen pasi të keni marrë vaksinën anti-COVID?

Pas një viti të gjatë, të çuditshëm, të gjithë po presim arritjen e vaksinave anti-COVID. Por, sa kohë duhet që vaksina të hyjë në fuqi dhe të krijojë imunitet? Dhe a do të thotë kjo se është në rregull të...
read more
UT nënshkruan memurandum bashkëpunimi me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave

UT nënshkruan memurandum bashkëpunimi me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave

Universiteti i Tetovës ka nënshkruar memorandume bashkëpunimi me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave me të cilat Programit të zhvillimit rural, i është siguruar një buxhet prej rreth 600,000 eurosh, fonde këto me të cil...
read more
Pse dëshira për t’i kënaqur të gjithë ju bën të palumtur?

Pse dëshira për t’i kënaqur të gjithë ju bën të palumtur?

T’u pëlqesh të gjithëve është një kurth tek i cili të gjithë të bien brenda. Të duash me çdo kusht miratimin e tjetrit është një dinamikë që të gjithë e kemi përjetuar të paktën njëherë në jetën tonë, në një...
read more
Kërcënohet ish-kryeministri italian, Matteo Renzi

Kërcënohet ish-kryeministri italian, Matteo Renzi

Ish-kryeministri italian Matteo Renzi, i cili solli “shembjen” e qeverisë në fillim të këtij viti, mori një zarf që përmbante dy plumba të mërkurën, tha partia e tij. Kërcënimi i heshtur, me sa duket i dërguar direkt Senatit ku Renzi...
read more
Bashkimi Evropian fillon rishikimin e vaksinës Sputnik V të Rusisë

Bashkimi Evropian fillon rishikimin e vaksinës Sputnik V të Rusisë

Mbikëqyrësi i vaksinave në Evropë ka nisur një rishikim të vaksinës kundër COVID-19, Sputnik V, të prodhuar nga Rusia. Agjencia Evropiane e Barnave tha në një deklaratë të enjten se rishikimi bazohet në rezultatet e studimeve laboratorike dhe stu...
read more
Sa shqiptarë ka Maqedonia? Profesori: Jemi 35-40%, regjistrimi real ndërron konceptin e shtetit

Sa shqiptarë ka Maqedonia? Profesori: Jemi 35-40%, regjistrimi real ndërron konceptin e shtetit

Profesori Abdulla Memeti u shpreh në një intervistë për emisionin “Ballkan” në ABC se nuk beson se në Maqedoni do të bëhet një regjistrim real i popullsisë, pasi rrezikon që të ndërrohet koncepti i shtetit. Ai tha se numri i...
read more
Shoqatat ekologjike për projektligjin e Malit Sharr: Nëse i injorojmë hidrocentralet e vegjël, ata nuk do të zhduken

Shoqatat ekologjike për projektligjin e Malit Sharr: Nëse i injorojmë hidrocentralet e vegjël, ata nuk do të zhduken

Shoqata Eko-vetëdija dhe Shoqata maqedonase e avokatëve të rinj, kanë reaguar për projektligjin e MMJPH-së për shpalljen e një pjese të Malit Sharr-park kombëtar. Sipas tyre,  Qeveria e ka miratuar Projektligjin, edhe pse i njëjti  nuk sig...
read more
1 2 3 835