Kina lançon satelit në hapësirë që do të transferojë të dhëna prej 10 GB për sekondë

Kina lançon satelit në hapësirë që do të transferojë të dhëna prej 10 GB për sekondë

Sateliti i prodhuar nga kompania hapësinore Galaxy Space, do të zhvillojë aktivitetet në orbitë të ulët dhe në sekonde do të transferojë të dhëna prej 10 GB. Kina lançoi një satelit të komunikimit broadband në hapësirë që do të transferojë...
read more
KËRKOI NJË PARTNERE PËR NË HËNË, 20 MIJË VAJZA APLIKUAN

KËRKOI NJË PARTNERE PËR NË HËNË, 20 MIJË VAJZA APLIKUAN

Ditë më parë miliarderi japonez Yusaku Maezawa ftoi vajzat që të aplikonin për një udhëtim së bashku me të në Hënë. Ai ishte ndarë nga e dashura e tij, aktorja 27-vjeçare Ayama Goriki me të cilin kishte planifikuar ta realizonte...
read more
Turqia synon 1 milionë makina elektrike në qarkullim deri në vitin 2030

Turqia synon 1 milionë makina elektrike në qarkullim deri në vitin 2030

Pasi Turqia prezantoi prototipin e tij të parë të automjetit vendas elektrik, Ministria e Energjisë planifikon të shqyrtojë ndikimin e një milion pikave të karikimit në rrjetin e distribuimit”, tha ministri Dönmez. Mbi një milion automjete elektri...
read more
Vetura “Yugo” ka mbetur si më e dështuara në histori

Vetura “Yugo” ka mbetur si më e dështuara në histori

Yugo ishte një veturë e vogël e bërë në ish-Jugosllavi por që mbijeton ende sot në vetëdijen e amerikanëve si dështimi më i madh në botën e automobilave. Në aspektin konstruktiv ishte e dobët. Në aspektin e dizajnit ishte e...
read more
Facebook me pamje të re, versioni i ri për kompjuter do të ketë edhe ‘dark mode’

Facebook me pamje të re, versioni i ri për kompjuter do të ketë edhe ‘dark mode’

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një ‘dark mode’, që lodh më pak shikimin. Rrjeti social po shpërndan për një numër të kufizuar përdoruesish pamjen e re të tij në...
read more
Drejtuesi i Facebook’ut paraqet vizionin e tij për 2030’n, tregon se çfarë synon të krijojë

Drejtuesi i Facebook’ut paraqet vizionin e tij për 2030’n, tregon se çfarë synon të krijojë

Ekzekutivi i Facebook, Mark Zuckerberg, paraqiti vizionin e tij për shoqërinë e vitit 2030, ku do të mbizotërojë realiteti i shtuar, një revolucion në shkëmbime sipas tij, për të cilin rrjeti social do të kontribuojë në masë. “Këtë dhjetëvj...
read more
NJIHUNI ME TELEFONIN E PARË NË BOTË ME 16GB RAM

NJIHUNI ME TELEFONIN E PARË NË BOTË ME 16GB RAM

Pas suksesit të serive të kaluara Black Shark, Xiaomi ka vendosur të sjellë një pasardhës i cili do të quhet Black Shark 3 5G. Por nuk është teknologjia 5G me të cilin ky telefon bën diferencën por edhe sasia e...
read more
Vjen telefoni më i ri nga Apple: Ja sa do të shitet dhe si do të quhet

Vjen telefoni më i ri nga Apple: Ja sa do të shitet dhe si do të quhet

Brezi i ri i telefonave inteligjentë të Apple me kosto të ulët (relative) dhe me një skedë të dhënash më të thjeshtë të gjeneratës 11 të bërë zyrtar vjeshtën e kaluar do të quhet pikërisht iPhone 9. Pasardhësi shumë i...
read more
Twitter do të testojë opsionin e bllokimit të përgjigjeve

Twitter do të testojë opsionin e bllokimit të përgjigjeve

Rrjeti social Twitter tha se do të testojë opsione të reja, që u mundësojnë përdoruesve të kontrollojnë se kush mund të përgjigjet në postimet e tyre, apo t’i bllokojnë përgjigjet plotësisht. “Ne duam t’iu ndihmojmë njerëzve që të ndje...
read more
Revolucioni teknologjik i 13 viteve më parë: kur Steve Jobs zbuloi iPhone-in

Revolucioni teknologjik i 13 viteve më parë: kur Steve Jobs zbuloi iPhone-in

Pajisja, e cila ndryshoi rrjedhën e historisë teknologjike dhe vendosi standarde të reja në industrinë e lëvizshme, u prezantua si sot 13vjet më parë. Më 9 janar 2007, i ndjeri Steve Jobs njoftoi në konferencën e atëhershme Macworld se Apple...
read more
1 2 3 129