Si ta bëni faqen tuaj të internetit më të thjeshtë për përdorim

Si ta bëni faqen tuaj të internetit më të thjeshtë për përdorim

Synoni për funksion, jo për modë. Kanë kaluar ditët kur bizneset kanë përdorur uebfaqet vetëm për të ndarë informacione dhe për të promovuar produktet e tyre. Tani, bizneset përdorin uebfaqet për të siguruar një përvojë më të mirë konsumatorëve dhe...
read more
15 telefonat kryesorë me jetëgjatësinë më të madhe të baterisë

15 telefonat kryesorë me jetëgjatësinë më të madhe të baterisë

Një uebfaqe e njohur teknologjike, Tom’s Guide, ka publikuar një listë të telefonave me jetëgjatësinë më të madhe të baterisë. Jetëgjatësia e baterisë është gjithnjë në fokusin e shumë përdoruesve, të cilët dëshirojnë të përdorin pa...
read more
A mund të bëhet i pathyeshëm ekrani i telefonit inteligjent?

A mund të bëhet i pathyeshëm ekrani i telefonit inteligjent?

Gjiganti amerikan i prodhimit të xhamave “Corning” është bërë ofruesi dominant i ekraneve për telefonat inteligjent në të gjithë botën. Me një eksperiencë shekullore, kompania Corning ka një ekepertizë të pashembullt në shkencën e qelqit, ...
read more
Twitter do të heqë informacionet mashtruese për vaksinat anti-COVID-19

Twitter do të heqë informacionet mashtruese për vaksinat anti-COVID-19

“Duke filluar nga java tjetër ne do t’i japim përparësi heqjes së informacioneve më të dëmshme mashtruese dhe gjatë javëve të ardhshme do të fillojmë të etiketojmë postimet që përmbajnë informacion potencialisht mashtrues në lidhje me vak...
read more
Platformat online në Britani mund të gjobiten për përmbajtje të paligjshme

Platformat online në Britani mund të gjobiten për përmbajtje të paligjshme

Të njohura si “fatura e dëmtimeve online”, të propozuara fillimisht nga qeveria e ish-kryeministres Theresa May në prill të 2019-s, i përcaktojnë udhëzimet e reja strikte sipas të cilave do të fshihen përmbajtjet e paligjshme, si abuzimi seksual...
read more
Edhe Singapori i shtohet listës së vendeve që kanë miratuar vaksinën e Pfizer&BioNtech

Edhe Singapori i shtohet listës së vendeve që kanë miratuar vaksinën e Pfizer&BioNtech

Singapori i shtohet listë së vendeve që kanë aprovuar vaksinën e Pfizer-BioNTech kundër koronavirusit. “Unë jam shumë i lumtur t’ju them se pasi ka studiuar provat shkencore dhe të dhënat e provave klinike, Autoriteti i Shkencave të Shëndetit k...
read more
Vendet ku nuk preferohet të lidheni me Wi-Fi

Vendet ku nuk preferohet të lidheni me Wi-Fi

Ju ndoshta jeni lidhur me internet të paktën një herë në një qendër tregtare apo hotel, qoftë për arsye biznesi apo private, pa menduar nëse po rrezikon të dhënat tuaja private. Por ky bashkim nuk është aspak i padëmshëm. Sot, interneti...
read more
Prezantohet telefoni parë antibakterial në botë

Prezantohet telefoni parë antibakterial në botë

Kompania e teknologjisë së leximit Bullitt ka prezantuar telefonin e parë antibakterial në botë – CAT S42. Modeli bazë mund të blihet për rreth 250 euro, ndërsa versioni me teknologjinë Biomaster do të jetë në dispozicion vitin e ardhshëm. Prod...
read more
Rritet prodhimi në Kinë, numri i biçikletave elektrike arrin në rreth 300 milionë

Rritet prodhimi në Kinë, numri i biçikletave elektrike arrin në rreth 300 milionë

Numri i biçikletave elektrike në Kinë ka arritur rreth 300 milionë, me shitje vjetore prej më shumë se 30 milionë njësi në vitet e fundit, sipas të dhënave nga Shoqata Kineze e Biçikletave, bën të ditur “Xinhua”. Në vitin 2019...
read more
Facebook prezanton veçorinë e re, e cila njofton përdoruesit nëse dikush i bën ‘screenshot’ bisedës

Facebook prezanton veçorinë e re, e cila njofton përdoruesit nëse dikush i bën ‘screenshot’ bisedës

Facebooku ka prezantuar veçorinë e re për zhdukjen e mesazheve, që do të shfaqet te Messengeri dhe Instagrami. Veçoria ua mundëson përdoruesve të përcaktojnë mesazhet që të fshihen sapo që përdoruesi tjetër i sheh ato dhe biseda do të mbyllet,...
read more