iPhone 12 Pro Max kushton mbi 20 mijë euro

iPhone 12 Pro Max kushton mbi 20 mijë euro

Tifozët e Donald Trump dhe Joe Biden që kërkojnë të shënojnë tranzicionin midis administratave duhet të hedhin një vështrim në këtë iPhone 12 Pro. Kur bëhet fjalë për telefona tepër të çmuar, iPhone 12 ka disa nga më të ‘egërit’...
read more
Kompania gjigande finlandeze është duke përgatitur një telefon të ri

Kompania gjigande finlandeze është duke përgatitur një telefon të ri

Pajisja kryesore e kompanisë finlandeze është përmendur me ‘ndrojtje’ për disa kohë, por pa ndonjë konfirmim zyrtar. Informacioni i ri sugjeron që Nokia 10 PureView, siç do të quhet ndoshta, duhet të shohë dritën e diellit në vitin 2021. ...
read more
BE: Dyfishohen shitjet e makinave elektrike dhe hibride

BE: Dyfishohen shitjet e makinave elektrike dhe hibride

Tregu i makinave elektrike dhe hibride po lulëzon në Bashkimin Europian, deklaroi Shoqata Europiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA), duke ia atribuar këtë rezultat stimujve qeveritarë për modele të reja me emetime të ulëta ose zero. ”Rreth 570 0...
read more
WhatsApp me risi të re, mesazhet do të fshihen vetë

WhatsApp me risi të re, mesazhet do të fshihen vetë

Nga muaji i ardhshëm, mesazhet që keni dërguar në WhatsApp do të fshihen vetë, 7 ditë pas dërgimit në një “chat” të caktuar. Shërbimi i mesazheve në pronësi të Facebook tha se kjo e re për aplikacionin vjen për ta...
read more
Algoritmi që identifikon nëse jeni i infektuar me Covid-19

Algoritmi që identifikon nëse jeni i infektuar me Covid-19

Laboratori i Instituti i Teknologjisë së Masaçusets (MIT), ka zhvilluar një algoritëm me inteligjencë artificiale që ka shkallë saktësie rreth 98.5%, shkruan “Metro”. Shkencëtarët thonë se personat me koronavirus tingëllojnë ndryshe kur kolli...
read more
Twitter pezullon disa llogari në ditën e zgjedhjeve në SHBA

Twitter pezullon disa llogari në ditën e zgjedhjeve në SHBA

Twitter tha se ka pezulluar disa llogari të krijuara së voni, të cilat kanë shkelur politikat e këtij rrjeti social, në lidhje me publikimin e lajmeve për zgjedhjet në SHBA. Twitter tha se llogaritë në fjalë kanë shpërndarë përmbajtje identike,....
read more
iPhone 12 Pro: Mundëson që njerëzit e verbër “t’i shohin” të tjerët përreth

iPhone 12 Pro: Mundëson që njerëzit e verbër “t’i shohin” të tjerët përreth

Fraza “distancim shoqëror” ose “distancë fizike” ka qenë mjaft e zakonshme këto ditë ndërsa bota vazhdon të frenojë përhapjen e virusit COVID-19. Kjo mund të jetë e lehtë për tu bërë për disa, por jo edhe për disa të tjerë,...
read more
Sulm kibernetik ndaj faqes së Institutit Robert Koch për sëmundje infektive

Sulm kibernetik ndaj faqes së Institutit Robert Koch për sëmundje infektive

Pak ditë më parë, persona të panjohur sulmuan me mjete zjarrvënëse godinën e Institutit Robert Koch. Tani bëhet e ditur se ka pasur edhe një sulm kibernetik kundër faqes së internetit javën e kaluar. Piratët e interneti paralizuan përkohësisht f...
read more
Rrjet celular në Hënë?

Rrjet celular në Hënë?

Kompania finlandeze Nokia është përzgjedhur nga NASA për të ndërtuar rrjetin e parë celular në Hënë, njoftoi kompania të hënën. Rrjeti hënor do të jetë pjesë e përpjekjeve të agjencisë amerikane të hapësirës për të kthyer njerëzit në...
read more
Çfarë ndodh me veturën tuaj kur goditni me shpejtësi të madhe pengesat në rrugë (Video)

Çfarë ndodh me veturën tuaj kur goditni me shpejtësi të madhe pengesat në rrugë (Video)

Një person që e ka kanalin e tij në YouTube ka kryer një eksperiment. Ai ka modifikuar një veturë me të cilin me shpejtësinë e plotë i ka goditur pengesat në rrugë, dhe i ka filmuar ato me një video...
read more