Filipçe: Vendimi për kufijtë, javën e ardhshme

Filipçe: Vendimi për kufijtë, javën e ardhshme

Vendet në rajon pritet të vendosin përfundimisht për kalimin e kufirit lirshëm javën e ardhshme. Megjithëse pozicioni i autoriteteve shëndetësore ishte i njëjti javën e kaluar, ndryshimi i regjimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve nga rajoni do të ketë një epilog në takimin e ardhshëm “on-line” midis vendeve të Ballkanit Perëndimor, Bullgarisë dhe Greqisë.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në emisionin “Rruga drejtë” Në Alsat, tha se për shkak se situata epidemiologjike është e ngjashme në të gjithë rajonin, autoritetet rajonale kanë njoftuar një këshill koordinues për veprim të përbashkët në vendimmarrjen për të luftuar pandeminë. Sidoqoftë, kërkesa për testin PCR duhet të hiqet para se të kaloni kufirin, përcjell FLAKA.

Një javë më parë, Filipçe u takua me homologun e tij të Kosovës, Armend Zemaj, i cili tha se për kufijtë do të vendosen këtë javë, gjë që nuk ndodhi. Ata përmendën që heqja e testit negativ PCR mund të zëvendësohej nga një test serologjik, një provë e shpejtë kufitare 15 minutëshe apo edhe një shfuqizim i plotë, vetëm duke mbajtur maska ​​dhe dezinfektues. Dje, Zëvendëskryeministrat e të dy vendeve, Tahiri dhe Grubi, u takuan në Shkup, por përveç angazhimeve deklarative, ata nuk e informuan publikun për ndonjë vendim që duhet të merret për të lehtësuar lëvizjen e lirë të qytetarëve nga të dy vendet ose rajoni.

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *