Guardiola tashmë ka shpenzuar më shumë se 1.2 miliardë euro në transferime gjatë karrierës si trajner

Guardiola tashmë ka shpenzuar më shumë se 1.2 miliardë euro në transferime gjatë karrierës si trajner

Trajneri spanjoll, Pep Guardiola, këtë merkato ka prekur shumën e 1.2 miliardë eurove të shpenzuara, gjatë karrierës së tij si trajner.

Guardiola ka udhëhequr skuadra të mëdha si Barcelona, Bayern Munich dhe Manchester City (vazhdon).

Gjatë këtyre aventurave, spanjolli ka pasur nevojë për përforcime në skuadrat ku ka shkuar, dhe në total, numri i të transferuarve nga Guardiola prek shifrën e 64 lojtarëve.

Man City është skuadra në të cilën spanjolli ka kërkuar më shumë investime, duke prekur shifrën e 703.4 milionë funteve.

Tek Bayern ka shpenzuar më pak, me 188.3 milionë, kurse tek Barcelona, 315.1 milionë funte.

Më poshtë lajmi.net ua përcjell të gjithë lojtarët e transferuar nga Guardiola, në tri skuadrat që ka drejtuar.

Manchester City:

Rodri Hernandez | £62.8m

Joao Cancelo | £27.4m

Zack Steffen | £7.3m

Angelino | £11m

Riyad Mahrez | £62.6m

Philippe Sandler | £2.3m

Daniel Arzani | £700,000

Ante Palaversa | £5.8m

Ko Itakura | £1m

Aymeric Laporte | £60m

Benjamin Mendy | £53m

Kyle Walker | £47m

Bernardo Silva | £46m

Ederson | £37m

Danilo | 27.7m

Douglas Luiz | £15m

Jack Harrison | £3.7m

Olarenwaju Kayode | £3.5m

Luka Ilic | £2.3m

John Stones | £51.3m

Leroy Sane | £46.1m

Gabriel Jesus | £29.5m

Ilkay Gundogan | £24.9m

Nolito | £16.6m

Claudio Bravo | £16.6m

Marlos Moreno | £5.1m

Geronimo Rulli | £4.3m

Oleksandr Zinchenko | £1.8m

Pablo Mari | 180,000k

Aaron Mooy | Free

Bayern Munich:

Arturo Vidal | £34.1m

Douglas Costa | £27.7m

Joshua Kimmich | £7.8m

Kingsley Coman | £6.5m

Sven Ulreich | £3.2m

Serdar Tasci | £2.5m

Robert Lewandowski | Free

Medhi Benatia | £25.8m

Juan Bernat | £9.2m

Xabi Alonso | £8.3m

Pepe Reina | £2.8m

Sinan Kurt | £2.8m

Ivan Lucic | £400,000

Sebastian Rode | Free

Mario Gotze | £34.1m

Thiago | £23.1m

Jan Kirchhoff | Free

Barcelona:

Cesc Fabregas | £31.4m

Alexis Sanchez | £24m

Javier Mascherano | £18.5m

David Villa | £37m

Adriano | £8.8m

Ibrahim Afellay | £2.8m

Zlatan Ibrahimovic | £64.1m

Dmytro Chygrynskiy Chygrynskiy | £23.1m

Keirrison | £12.9m

Maxwell £4.2m

Dani Alves £32.8m

Alexander Hleb | £15.7m

Martin Caceres | £15.2m

Seydou Keita | £12.9m

Henrique | £7.4m

Gerard Pique | £4.6m

Pinto | Free /Lajmi.net/

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *