Këto shtete kanë siguruar kalimin në finale të Eurovision dhe këto janë eliminuar

Këto shtete kanë siguruar kalimin në finale të Eurovision dhe këto janë eliminuar

Mbrëmë është mbajtur nata e parë e gjysmëfinaleve të Eurovision.

Është Australia që ka siguruar kalimin në finale për herë të pestë me radhë. Këtë herë ka është Kate Miller-Heidke që do të përfaqësojë këtë vend në finale të kësaj ngjarjeje.

Kalimin tutje mbrëmë e kanë siguruar edhe Greqia, Serbia, Sllovenia, Republika e Çekisë si dhe pesë vende të tjera, transmeton Klan Kosova.

Podiumin e finales nuk do të mund ta prekin këngëtarët nga shtete si Mali i Zi, Polonia, Hungaria dhe  Belgjika.

Kjo është përbërja e plotë e shteteve që kanë siguruar finalen:

Australia

Bjellorusia

Qipro

Republika e Cekisw

Estonia

Greqia

Islanda

Iceland

San Marino

Serbia

Sllovenia

Kjo është lista e shteteve të eliminuara të martën:

Belgjika

Finlanda

Gjeorgjia

Hungaria

Mali I Zi

Polonia

Portugalia

/Klan Kosova/

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *