Makaronat, këshilla si t’i konsumoni pa shtuar në peshë

Makaronat, këshilla si t’i konsumoni pa shtuar në peshë

Karbohidratet nuk duhet të eliminohen krejtësisht nga dieta, por ka rregulla për t’i shijuar ato pa shtuar peshë

Kur vendosim të mbajmë dietë, veçanërisht nëse vendosim ta mbajmë vetëm, pa ndihmën e mjekut, gjëja e parë që heqim dorë janë makaronat. Jo vetëm që është e gabuar, por edhe kundërproduktive: duke u konsumuar në sasi të duhur dhe me kombinime të sakta, karbohidratet mund të na ndihmojnë gjithashtu të humbim peshë, duke ruajtur kështu linjat dhe energjinë që na duhet për të përballuar me humor të mirë ditët.

Çfarë thotë shkenca – Një studim i fundit kanadez, i kryer nga mjekët në spitalin e Shën Michael dhe udhëhequr nga Dr. John Sievenpiper, ka treguar se karbohidratet që gjenden në makarona jo vetëm që konsiderohen si pjesë e një diete të shëndetshme, por mbi të gjitha ata nuk parandalojnë humbjen e peshës. Në fakt, pacientët e përfshirë në studim që kishin konsumuar 3,3 porcione të makaronave në javë, duke zëvendësuar karbohidratet në një formë tjetër, kanë humbur rreth gjysmë kilogram në 12 javë. Në praktikë, sipas studimit, makarona nuk kontribuojnë në shtimin e peshës ose rritjen e yndyrës trupore.

Sytë tek indeksi glicemik – E gjitha varet nga lloji i karbohidrateve që përmbajnë makaronat në krahasim me ato që gjenden në ushqime të tjera. Në këtë rast indeksi glicemik, edhe pse mesatarisht i lartë, është më i vogël se ushqimet e tjera me karbohidrate. Një porcion spageti, në praktikë, shkakton një rritje më të ulët të nivelit të sheqerit në gjak krahasuar me atë të regjistruar nga ushqime të tjera. Një indeks i lartë glicemik është, për shembull, ai i sheqernave të thjeshta, të cilat kanë efektin e shkaktimit të sheqerit në gjak. Në mesin e karbohidrateve me një indeks të ulët glicemik ju gjithashtu mund të përfshini bukën, me kusht që të zgjidhni atë integrale. Gjithashtu për makarona është më mirë të zgjidhni të gjitha llojet.

Vetëm ose në shoqëri? – Edhe në qoftë se një pjatë makarona përmban treqind kalori mesatarisht. Më mirë t’i konsumosh ato në bashkëpunim me proteinat sesa vetëm: në këtë mënyrë do ta ruajmë integritetin e masës së ligët. U thoni po edhe erëzave të duhura: salcë e domates është e mirë, e shijuar me disa gjethe bazilike dhe një rreshqirë me vaj ulliri ekstra-virgjër; ideale është që të kombinohen me disa perime, veçanërisht ato të pasura me fibra të tilla si cikor, panxhar, kungull i njomë, karçof, etj. U thoni po edhe bishtajoreve si bizele dhe thjerrëzat. Është më mirë të shmangni brumin, i cili mban një indeks më të lartë glicemik: fibrat e përmbajtura në domate dhe perimet dhe acidet yndyrore esenciale të vajit kontribuojnë në uljen e këtij indeksi dhe për të mbajtur ndjenjën e ngopjes më gjatë.

Po sasia? – Porcioni i “duhur” ndryshon në varësi të moshës, gjinisë dhe sasisë së lëvizjes që secili bën çdo ditë. Në parim ju mund të mbani në 70-80 gramë, deri në 120 për meshkujt ose nëse bëni shumë sport. Kur ne gatuajmë makarona, mos harroni t’i zbrasni ato nëpër “dhëmbë”, pasi janë më të tretshme. Niseshteja që përmbajnë tretet shpejt. Përkundrazi, kur makaronat gatuhen shumë, rritet niveli i insulinës dhe kjo nxit shtimin e peshës. Nëse duam të humbim peshën, duhet të kufizohemi në disa porcione në javë.

(gazeta-Shqip.com)

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *