Mbretëresha Geraldinë: Dje e admirova Shqipërinë, sot e dua atë, nesër shpresoj t’i shërbej asaj

Mbretëresha Geraldinë: Dje e admirova Shqipërinë, sot e dua atë, nesër shpresoj t’i shërbej asaj

Nga Aurenc Bebja

“Le Petit Parisien” ka botuar, të dielën e 6 shkurtit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me mbretëreshën Geraldinë dhe përshtypjen e saj për Shqipërinë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Mbrëmje e shkëlqyer në Tiranë në nder të fejuarës së mbretit Zog

Londër, 5 shkurt (dep. P. P.)

Një mesazh i Reuter-it nga Tirana njofton se mbrëmë u mbajt një darkë e shkëlqyer në Pallatin Mbretëror në nder të konteshës Geraldinë Apponyi, të fejuarës së mbretit Zog.

Të gjithë anëtarët e familjeve më të vjetra shqiptare, që ishin ftuar në këtë pritje, u prezantuan me mbretëreshën e ardhshme.

E intervistuar sot mbi përshtypjet e saj, kontesha Geraldinë tha :

– Dje, e admirova Shqipërinë; sot, e dua atë; nesër, shpresoj që t’i shërbej asaj.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-parisien-1938-mbreteresha-geraldine-dje-e-admirova-shqiperine-sot-e-dua-ate-neser-shpresoj-qe-t-i-sherbej-asaj/. KultPlus.com

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *