Ronaldo nënshkruan marrëveshje me “Nike”, kjo është shuma që do ta fitojë

Ronaldo nënshkruan marrëveshje me “Nike”, kjo është shuma që do ta fitojë

Cristiano Ronaldo do të fitojë 162 milionë euro nga marrëveshja me “Nike”.

Sipas dokumenteve konfirmohet se futbollisti Cristiano Ronaldo do të fitojë 162 milionë euro nga kontrata e tij me “Nike”, shkruan News18, transmeton lajmi.net.

Sipas dokumenteve të zbuluara nga “Der Spiegel” të premten, konfirmohet kontrata e re e Ronaldos me brendin “Nike”.

Kjo marrëveshje e tij do të zgjasë deri në vitin 2026 dhe përfshin edhe bonus prej katër milionë eurosh për fitimin e çmimit individual, sipas një draft-kontrate.

Ronaldo, i cili u bashkua me Juventusin në vitin 2018, pas shqiptimeve të trofeut me Real Madrid dhe Manchester United, ka pasur një kontratë me gjigantin e veshjeve amerikane që nga viti 2004 i cili “i garantoi atij një tarifë bazë prej 3.65 milion euro”.

“Për aq kohë sa Ronaldo luan për një klub të kategorisë A, atij i duhej të paguheshin 16.2 milion euro çdo vit”, thuhet sipas revistës gjermane.

Nike iu përgjigj raporteve duke thënë: “Ne nuk bëjmë komente për kontratat e atletëve”.

Gjermani më i paguar i përfshirë në raport, mesfushori i Arsenalit Mesut Ozil, fiton 1.2 milion euro në vit nga Adidas.

Shifra u ul me 800,000 euro pasi u tërhoq nga futbolli ndërkombëtar në 2018. /Lajmi.net/

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *