Google mund të lansojë një Pixelbook të ri së bashku me Pixel 3 dhe 3XL

Google mund të lansojë një Pixelbook të ri së bashku me Pixel 3 dhe 3XL

Google mund të nisë një version të ri të premium Pixelbook Chromebook më vonë gjatë këtij viti, së bashku me telefonat Pixel 3 dhe Pixel 3 XL. Thashethemi vjen nga mirësjellja e Evan Blass, i cili është i njohur në...
read more
Plani i Google, kabëll nënujore nga Franca në SHBA

Plani i Google, kabëll nënujore nga Franca në SHBA

Google e ka bërë planin për ndërtimin e një kablle nënujore nga Franca për në SHBA. Për ndërtimin e kabllosm do të përkujdeset ndonjë konsorcium kompanish të fuqishme. Google kablo të tilla gjigante ka ndërtuar edhe në të tri raste...
read more
Provoni të shkruani këtë numër në google dhe shikoni imazhin që del

Provoni të shkruani këtë numër në google dhe shikoni imazhin që del

Motori më i madh dhe më i shpejtë i kërkimit, shpesh surprizon. Teknologjia prapa këtij motori mundëson që brenda pak sekondave të shfaqen miliona të dhëna me një kërkim të thjeshtë. Ajo çfarë po i habit kohët e fundit njerëzit...
read more
Rritet përdorimi i Google Translate me 30% prej Botërorit në Rusi

Rritet përdorimi i Google Translate me 30% prej Botërorit në Rusi

Sipas Google, tifozët janë duke bërë përpjekje për të komunikuar me vendasit rusë në gjuhën e tyre gjatë Kupës së Botës. Vizitorët kanë përdorur Google Translate për të marrë disa nga frazat më të dobishme dhe kompania ka parë një rr...
read more
Google mund të parashikojë a do të ju anulohet udhëtimi.

Google mund të parashikojë a do të ju anulohet udhëtimi.

Google përdorë intelegjencën artificiale për të parashikuar se a do të vonohen fluturimet komerciale. Kompania thotë se përdor të dhëna historike të linjave ajrore, duke përfshirë informacion mbi anulimet e mëparshme të fluturimeve për të para...
read more
Google e interesuar ta blejë HTC-në

Google e interesuar ta blejë HTC-në

Duket se Google është gati të bëjë një blerje tjetër. Gjiganti amerikan i internetit thuhet se është në procesin e blerjes së krijuesit të telefonave, kompanisë tajvaneze HTC. Raporti sugjeron që Google do të blejë gjithë HTC ose vetëm biznes...
read more
Google Photos me tipare të reja në dobi të përdoruesve

Google Photos me tipare të reja në dobi të përdoruesve

Përditësimi më i fundit i aplikacionit Google Photos sjell ‘përmirësime të performancës’. Kjo, megjithatë, shton një veçori speciale – Fotot tani do të fshehin videot që shikoni, në mënyrë që t’i riprodhoni ato më vonë pa përdorur tr...
read more
Në Google kërkohen më shumë gjëra praktike

Në Google kërkohen më shumë gjëra praktike

Si të lidhësh kravatën, të puthësh apo të ngelesh shtatzënë e të biesh në peshë. Janë këto pyetje “Si të bësh diçka” që përdoruesit në të gjithë globin i kërkojnë më shpesh në Google. Ka qënë vetë motori i kërkimit...
read more
Google lanson softuerin e AR për pajisjet Android

Google lanson softuerin e AR për pajisjet Android

Sot Google ka prezantuar zyrtarisht përgjigjen e saj për ARKit të Apple i cili u zbulua në qershor. Quhet ARCore, dhe është një komplet i zhvillimit të softuerit (SDK) që do të mundësojë aftësi të realitetit të shtuar për telefonat...
read more
Sa i kushton Google, iPhone-ëve?

Sa i kushton Google, iPhone-ëve?

 Dokumentet e gjyqit, të cilat kanë rrjedhë në publik, ishin shkas për analizimin e bashkëpunimit të kompanive Apple dhe Google kur bëhet fjalë për shfletuesin e internetit në sistemin operativ iOS. Analistët vlerësojnë se Google i paguan çdo v...
read more