​Pse është e rëndësishme ta dimë se çfarë lloji të gjakut kemi?

​Pse është e rëndësishme ta dimë se çfarë lloji të gjakut kemi?

Lloji i gjakut është një karakteristikë e trashëgueshme dhe e pandryshueshme për njerëzit. Mund të ndikojë në tërë jetën tonë, por jo të gjithë e dinë se çfarë lloji të gjakut kanë. Ka shumë arsye pse kjo duhet të ndryshojë,...
read more
Leximi mbron shëndetin e trurit

Leximi mbron shëndetin e trurit

Leximi dhe shkrimi mbrojnë shëndetin e trurit pasi njerëzit që nuk mund ta bëjnë këtë kanë gati tre herë rrezik për t’u çmendur, sipas një studimi të Jennifer Manly, nga universiteti ”Columbia Vagelos College”, botuar në revistën “Neuro...
read more
Kjo është gjendja shëndetësore e Muharrem Ahmetit (FOTO)

Kjo është gjendja shëndetësore e Muharrem Ahmetit (FOTO)

Muajin e kaluar, u raportua për gjendjen jo të mirë shëndetësore të Muharrem Ahmetit. Sipas raportimeve, këngëtari ka vuajtur nga një sulm në zemër nga i cili është shtrirë edhe në spital. Megjithatë, duket se Ahmeti është shëruar dhe tani.....
read more
Stresi po ju zvogëlon trurin, por ju keni fuqinë për ta ndaluar

Stresi po ju zvogëlon trurin, por ju keni fuqinë për ta ndaluar

Shprehja: “Ajo që nuk të vret, të bën më të fortë” ka për qëllim t’ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në trurin tuaj, kjo nuk është aspak e vërtetë. Stresi mund t’ju bëjë më të dobët....
read more
Çaji i darkës për një mendje të relaksuar dhe gjumë të mirë

Çaji i darkës për një mendje të relaksuar dhe gjumë të mirë

Ëndrrat e këqija, përgjumja gjatë ditës, dhimbja e kokës, mungesa e oreksit,  lodhja, tharja e gojës, urthi–janë vetëm disa nga simptomat e pakëndshme të marrjes së pilulave të gjumit. Pikërisht për këtë arsye, shumë njerëz që kanë ...
read more
Kim thotë se ky ndryshim në Instagram mund të përmirësojë shëndetin mendor

Kim thotë se ky ndryshim në Instagram mund të përmirësojë shëndetin mendor

Kim Kardashian ka propozuar një ndryshim për Instagram. 39 vjeçarja foli në një konferencë së fundmi duke thënë se nëser  Instagram heq ‘likes’ dhe ‘vieës’, shëndeti mendor i njerëzve do të ishte më mirë. “Sa I përket shëndetit men...
read more
Ushqimet më të mira për presionin e lartë të gjakut!

Ushqimet më të mira për presionin e lartë të gjakut!

Presioni i lartë i gjakut prek të rinjtë, të rriturit dhe të moshuarit. I ashtuquajturi ‘vrasësi i heshtur’, shpesh nuk ka shenja paralajmëruese, ndaj ju duhet të tregoni vetë kujdes me ushqimin që hani. Dritare.net ju tregon më poshtë disa ng...
read more
6 shenja të fshehura, të depresionit

6 shenja të fshehura, të depresionit

Depresioni nuk përfshin gjithmonë qarjen dhe ndjenjën e pakënaqësisë. Dritare.net ju sjell disa shenja të tregojnë se mund të jeni në depresion. Shikoni më poshtë! 1.Ju fshiheni nga ndjenjat tuaja Ndodh gjithmonë që të njihni ose të takoni njer...
read more
Qenkemi gabuar gjithë jetën, kjo është arsyeja pse bien flokët në periudhën e gështenjave

Qenkemi gabuar gjithë jetën, kjo është arsyeja pse bien flokët në periudhën e gështenjave

Edhe pse temperaturat gjatë tetorit kanë qenë relativisht të larta, aq sa për të na bërë të besojmë se vera nuk ka mbaruar ende, jemi zyrtarisht në vjeshtë. E vjeshta përveçse pasuron tryezën me fruta e perime të shumëllojshme, shoqërohet...
read more
Ndiheni gjithmonë të lodhur? Ç’duhet të bëni që të jeni më energjikë?

Ndiheni gjithmonë të lodhur? Ç’duhet të bëni që të jeni më energjikë?

Ndodh shpesh që të ndihemi të lodhur pa arsye. Edhe në rast se kemi pushuar mjaftueshëm, apo sapo jemi zgjuar nga gjumi, ndodh që të vazhdojmë të ndihemi të lodhur. Mund të jetë një periudhë kalimtare ose mund të jetë...
read more
1 2 3 5