Ushqehu si një Supermodele! 5 dietat ushqimore pas trupave më të bukur në botë.

Ushqehu si një Supermodele! 5 dietat ushqimore pas trupave më të bukur në botë.

Edhe pse të jesh një supermodele lidhet shumë me gjenetikën dhe trashëgiminë, sërish edhe këtyre vajzave u duhet shumë të punojnë dhe sakrifikojnë për të qënë aq të bukura. Ato vazhdimisht përkujdesen për linjat e tyre trupore duke u marë me sport por edhe duke u kujdesur me ushqimin. Ato kanë ndarë disa nga programet e tzre më të suksesshme të ushqimit, dhe janë programe të hartuara me shumë kujdes.

Gisele Bündchen : Dieta me bazë bimore.

Regjimi ushqimorë organik i Gisele është publikuar që në 2016. Prej atëher, kjo diet ka bërë namin në të gjitha programet e shëndetit.Konsiston në një përbërje prej rreth 80% perime, kryesisht në millet, kuinoa, bizele, fasule si dhe me pak përqëndrohet në mishin e bardhë si salmoni, pata, pula etj, Nga kjo dietë janë të eleminuara plotësisht ushqime të tilla si:  sheqeri i bardhë, mielli  i bardhë, kripa e jodizuar, kafeina dhe kërpudhat. Edhe pse kjo dietë duket pikëlluese rezultatet e saj shihen që nl javën e parë dhe të mëson lehtësisht me një stil të mirë të të ushqyerit.

gj

 

Lily Aldridge: Vakti Sakara-dieta me transport.

Për një super ushqyerje pa patur nevojë të merresh me pazarin, prerjen, pergatitjen e ushqimeve ju sygjerojme dietën e Lily Aldridge.Edhe pse je në regjim ushqimorë, ushqimet që ti konsumon janë të preferuarat e tua dhe shumë të shëndetshme. Këtë dietë e kanë provuar edhe modele të tjera si:  Erin Heatherton, Chrissy Teigen, Karolina Kurkova dhe Hilary Roda. Sakara dërgon ushqime të shëndetshme vegjetariane për çdo mëngjes,drek dhe dark kudo ju ndodheni. Gjithçka ju duhet të bëni është të konsumoni këto ushqime.

Carolyn Murphy: Dieta Alkaline

Nuk shërben për të humbur peshën, por për të korrigjuar nivelet e aciditetit të trupit tonë, për të ruajtur harmoninë e tij.

Nëse keni pak kohë që keni në tavolinë me pasta dhe pije, mund të jetë e dobishme të ndjekim një regjim alkalin për t’u kthyer në rrugën e duhur dhe për të rivendosur ekuilibrin tonë fizik.Ushqimet alkaline janë kryesisht të një natyre bimore dhe nxisin një efekt detoksifik: në praktikë përfitohen dy përfitime në të njëjtën kohë, detoksifikim i trupit dhe rikthimin në një pH optimal.

Miranda Kerr: Dieta e grupit të gjakut

Të ushqyerit sipas grupit të gjakut përdoret shpesh për promovimin e programeve për humbjen e peshës. Për të thuhet se mund t’i mposhtë disa sëmundje. Teoria e ushqyerjes sipas grupit të gjakut është e bazuar në faktin se grupi i gjakut përcakton se cilat ushqime duhet konsumuar për ta arritur një nivel optimal të shëndetit.

Të ushqyerit sipas grupit të gjakut e ka zhvilluar Peter D’Adamo, mjek naturopatik, i cili e zhvilloi teorinë se njerëzit reagojnë në mënyra të ndryshme ndaj ushqimeve të caktuara, në varësi të grupit të gjakut.

victoria secret fashion show 2012, armory, bi, dng, lingerie, models, cute, attractive, hot, beautiful, sexy, underwear, modelBridget Malcolm: Dieta Vegane

dhe pse janë vetëpërjashtuar nga konsumimi i shumë ushqimeve, veganët mund ta kenë të larmishëm regjimin e tyre ushqimor. Do t’ju prezantojmë më poshtë një skenë javore me larmi produktesh, të cilat përmbushin edhe nevojat trupore për kalori.Dieta vegane kryesisht përbëhet nga bishtajoret dhe drithërat, frutat e thata dhe farat, fruta dhe perime, alga detare dhe drithëra integrale.

Поврзана слика

 

 

 

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *